W kwiatowym ogrodzie Magdaleny Morskiej – wystawa

Powiększ obraz

Ogrodnicze pasje i zamiłowania Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej, inicjatorki budowy pałacu w Zarzeczu, to temat powszechnie znany. Hrabina Morska kochała rośliny i odnajdywała spokój w ich pielęgnowaniu. Wokół zarzeckiej rezydencji stworzyła niezwykły, romantyczny park i ogród w angielskim stylu. W wydanym w 1836 roku albumie o Zarzeczu oprócz grafik prezentujących pałac i jego wnętrza, umieściła także dziesięć unikalnych rycin z kompozycjami kwiatowymi.

Kompozycje te staną się inspiracją dla mistrzów florystyki: Agaty Kiwior, Elżbiety Kosydar, Katarzyny Witeckiej i Piotra Marca, którzy zainspirowani grafikami hrabiny Morskiej sprzed dwustu lat wykonają swoje dzieła, dzięki którym muzealne wnętrza dosłownie zakwitną.

Uwiecznione na grafikach kompozycje Magdalena z Dzieduszyckich Morska układała z kwiatów według miesięcy ich kwitnienia – od maja do października. Seria ręcznie kolorowanych rycin zaczyna się zatem bukietem z pierwszych wiosennych kwiatów, zachwycającym delikatnością i poprzez kompozycje mocno rozwinięte, nasycone kolorem i słońcem, przywołujące na myśl pełnię lata, kończy się wiązanką z ostatnich, jesiennych roślin, kojarzącą się z przemijaniem i zapadaniem przyrody w zimowy sen.

Jak do tematu podejdą floryści? Co najbardziej zachwyci ich w XIX-wiecznych grafikach? Jak będą wyglądać ich autorskie dzieła?

Kompozycje zaprezentowane na wystawie florystycznej z wiadomych względów są dosyć ulotne,
a zatem sama wystawa potrwa tylko kilka dni:
od 9 września 2021 r. od godziny 19.15 do 12 września do godziny 18.00.

Zapraszamy.

Mistrzowie

mgr inż. Elżbieta Kosydar

Mistrz florystyki. Absolwentka Akademii Rolniczej w Krakowie i WSI-E Rzeszowie. Europejska instruktorka florystyki. Właścicielka kwiaciarni w Ropczycach, którą prowadzi nieprzerwanie od 1989 roku. Mistrzyni Podkarpacia 2000 roku. Uczestniczka II Międzynarodowych Mistrzostw Florystycznych Polski w 2001r.i III Międzynarodowej Wystawy Florystycznej w 2004r. w Poznaniu. Pomysłodawczyni i organizatorka wielu wystaw i pokazów florystycznych między innymi w Wilnie, Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie i Ropczycach. Uczestniczka wystawy i pokazów w Kutnie w czasie trwania  „Święta róży”. Autorka trzech książek o tematyce florystycznej „ W świecie kwiatów poradnik florysty”, „ W świecie kwiatów zasady kompozycji florystycznych”, „W świecie kwiatów historia dekoracji roślinnych” . Prezes Podkarpackiego Klubu Florystów SITO NOT Rzeszów. Przewodnicząca Komisji Egzaminacyjnej w zawodzie florysta w Izbie Rzemieślniczej w Rzeszowie. Nauczycielka florystyki w Szkole Policealnej Wizażu i Stylizacji w Rzeszowie. Nauczyciel Akademicki w Wyższej Szkole Inżynieryjno- Ekonomicznej w Rzeszowie.  Od 2019 roku piastuje urząd Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Naukowo -Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa  z siedzibą w Skierniewicach.

mgr Katarzyna Witecka

Mistrz florystyki. Absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego i Studiów Podyplomowych Florystyka na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Mistrz Podkarpacia w Ogólnopolskich Mistrzostwach Florystycznych Regionu Małopolsko- Podkarpackiego w Rzeszowie 2015 roku. Wicemistrz Polski w Międzynarodowych Florystycznych Mistrzostwach Polski w Poznaniu w 2016 roku. I Wicemistrzyni Podkarpacia w Ogólnopolskich Mistrzostwach Florystycznych Regionu Małopolsko- Podkarpackiego Rzeszów 2017r. Uczestniczka i asystentka wielu pokazów w Poznaniu, Krakowie, Kutnie, Rzeszowie i Ropczycach. Uczestniczka wystawy i pokazów w Kutnie w czasie trwania „Święta Róży”.
Właścicielka kwiaciarni „ Kochamkwiaty.pl” w Rzeszowie. Nauczyciel Akademicki w Wyższej Szkole Inżynieryjno- Ekonomicznej w Rzeszowie. Instruktor kursów i warsztatów florystycznych.

mgr Piotr Marzec

Mistrz florystyki. Absolwent wydziału politologii na UMCS w Lublinie i Studium Florystycznego SITO NOT w Warszawie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Właściciel kwiaciarni w Zamościu od 1996roku. Nauczyciel w SPPSS w Lublinie. Autor wystawy biżuterii floralnej na targach Garden Expo w G2A Arena w Jasionce k/ Rzeszowa i pokazów florystycznych organizowanych przez Podkarpacki Klub Florystów SITO w WSI-E w Rzeszowie. Twórca pokazów w ramach Special Deys podczas targów Gardenia w Poznaniu. Pomysłodawca i współorganizator wystawy róż w Muzeum Pałacu Zamoyskich w Kozłówce „Róża do wszystkich rzeczy”. Uczestnik Królewskiej Wystawy Róż na zamku królewskim w Warszawie. Pomysłodawca i współorganizator wystawy „Floryści w hołdzie ks. Izabelli Czartoryskiej” w ramach wystawy „Kres polskich Aten” w Puławach. Autor wielu pokazów i wystaw florystycznych w kraju i zagranicą m.in. w Lublinie, Warszawie, Łodzi, Skierniewicach, Zamościu, Lwowie, Aosta ( Italii), Timisoara na Timi floralis ( Rumunia). Autor książki „Florystyka w Protokole Dyplomatycznym”. Członek Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie.

Agata Kiwior

Absolwentka podyplomowych studiów florystycznych na SGGW. Członkini SITO w Rzeszowie. Właścicielka kwiaciarni „Magia Kwiatów” w Dębicy. Pasjonatka florystyki i uczestniczka wielu warsztatów i wydarzeń florystycznych, m.in. Jubileuszowa dekoracja Świątyni Sybilli oraz „Wiszące ogrody księżnej Izabeli” w Puławach, „Róża do wszystkich rzeczy” w Kozłówce. Uczestniczka Mistrzostw Florystycznych Podkarpacia.

Partnerzy