Uchodźcy w muzeum

Powiększ obraz

W czwartek, 24 marca, o godzinie 11:00, wystawy stałe i czasowe Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich można było zwiedzić z przewodnikiem w języku ukraińskim. Wydarzenie przyciągnęło wiele osób, które po ucieczce z ogarniętej wojną Ukrainy znalazły schronienie w naszym mieście. Uchodźcy mogli obejrzeć odtworzone wnętrza mieszczańskie od XVII do początku XX wieku, pełne bogato zdobionych mebli, obrazów oraz pamiątek ilustrujących przeszłość regionu. Z ogromnym zainteresowaniem spotkała się także nowa wystawa czasowa, poświęcona kartom pocztowym z Jarosławia przełomu XIX i XX stulecia.

Od początku marca wszyscy uchodźcy z Ukrainy mogą zwiedzać nasze muzeum bezpłatnie. Wiele osób wstępuje do kamienicy Orsettich przy okazji załatwiania bieżących spraw w urzędach znajdujących się w centrum miasta. Goście z Ukrainy chętnie korzystają z możliwości odpoczynku w zabytkowych wnętrzach, przy okazji poznając dzieje miejsca, w którym przyszło im obecnie przebywać. W specjalnie przygotowanym kąciku dla dzieci czekają kolorowanki, puzzle czy zestaw do przygotowania własnej pocztówki z Jarosławia.

Ze względu na dużą popularność oprowadzania dla uchodźców, muzeum już planuje kolejne wydarzenia tego typu. Następna okazja do zwiedzania wystaw stałych i czasowych z przewodnikiem w języku ukraińskim będzie miała miejsce już w najbliższy czwartek, 31 marca, o godzinie 11:00.

Zdjęcia: Jerzy Duszko