Strażnik kultury. Franciszek Hubacz

Powiększ obraz

Wystawa powstała w ramach projektu Kultura Interwencje 2018. EtnoPolska współfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury.  Jest jednym z elementów cyklu wydarzeń, które miały na celu przybliżyć społeczeństwu postać Franciszka Hubacza – fotografa, artysty, rolnika, drwala.

Zmarł On w roku 2016 w swojej rodzinnej miejscowości. Jego całe życie związane było z jarosławskim Zasaniem, a szczególnie Mołodyczem i dawną Gminą Radawa. Gdzie prowadził gospodarstwo oraz pracował jako drwal w okolicznych lasach.

Oprócz trudów dnia codziennego idąc za głosem serca poświęcał się również działalności społecznej oraz sztuce. Jego niestrudzona praca z piórem i aparatem fotograficznym pozwala nam poznać kulturę małych, a w kilku przypadkach nieistniejących już, miejscowości z doliny Sanu. Są to materiały unikatowe w skali regionu i kraju. Na negatywach można ujrzeć między innymi sceny z życia codziennego, ujęcia pozowane rodzin czy uroczystości obchodzone w lokalnej społeczności. Szczególną cechą tych obrazów jest wiejski klimat, którego dziś możemy doświadczyć jedynie w skansenach. Na wielu klatkach pojawiają się bawiące się dzieci, domowe oraz częściowo oswojone dzikie zwierzęta wśród których szczególne miejsce mają piękne, wypielęgnowane konie. W tle wielu fotografii widać wiejskie zabudowania ze strzechami i płotami z dranek, zapomniane niemal żurawie, a także wszędobylskie rowery, niegdyś podstawowy środek transportu polskiej wsi.

Pan Franciszek fotografował lokalną społeczność od lat 50. XX wieku, momentu gdy zrujnowane miejscowości Zasania powoli się odbudowywały. Zbiór pokazuje przekrój kolejnych dziesięcioleci aż do lat 80. XX wieku gdy w wiejskimi krajobrazie pojawiają się lampy z oświetleniem drogowym, motocykle oraz samochody. 

Postawa Franciszka Hubacza może stanowić inspirację dla młodych miłośników historii i lokalnego krajobrazu. Mimo że często spotykał się z niezrozumieniem jego nieustępliwość i żmudna praca daje nam dziś szansę na przeniesienie się w czasy może i nieodległe jednak szczególnie dla młodego pokolenia całkiem obce.

W ramach projektu Strażnik kultury. Franciszek Hubacza, Muzeum w Jarosławiu przygotowało również publikację zawierającą ponad 300 fotografii wykonanych przez Franciszka Hubacza opatrzonych tekstami przygotowanymi przez jarosławskich regionalistów. Powstałego albumu nie będzie można kupić w księgarniach, jedyną formą na otrzymanie publikacji będzie współpraca z Muzeum. Polegać ma ona na dostarczeniu do Kamienicy Orsettich pamiątek rodzinnych, głównie fotografii, które  zostaną zeskanowane, opracowane, a następnie zwrócone właścicielom. Zbiory te w przyszłości posłużą jako materiał źródłowy do kolejnych badań nad lokalną społecznością.