W niedzielę, 16 lutego 2025 roku, w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich odbyło się pierwsze oprowadzanie po wystawie stałej “MIASTO. O Jarosławskim Złotym Wieku”. Ekspozycja opowiada o okresie największej świetności Jarosławia w XVI i XVII w., kiedy na odbywające się tu coroczne jarmarki przybywali kupcy z całej Europy oraz krajów Orientu. Po wystawie oprowadziła jej kurator – kustosz Adriana Pobuta.
Na ekspozycji można zobaczyć ponad 500 obiektów obrazujących czasy świetności miasta, w tym meble, obrazy, stroje i wyroby rzemiosła. Wśród nich znajdą się m. in. monety z XVII-wiecznych skarbów z rejonu Jarosławia, unikatowy fresk z wizerunkiem Chrystusa, przeniesiony ze stropu piwnicy jednej z jarosławskich kamienic, czy też kotwica ze statku rzecznego, wydobyta z przepływającej przez miasto rzeki San. Osią narracji wystawy jest słowo „miasto”, wokół którego osnute są poszczególne wątki opowieści o Jarosławiu.
O świetności stanu mieszczańskiego przypomina XVII-wieczna księga sądowa, w której znajdziemy m. in. suplikę (prośbę) o zmianę niekorzystnego wyroku sądu jarmarcznego w Jarosławiu, skierowaną przez handlujących na tutejszym jarmarku kupców greckich, do króla Jana III Sobieskiego. Warto zwrócić uwagę także na oryginalne, XVII-wieczne miecze jarosławskich katów.
Zdjęcia: E. Sieradzka-Burghardt



