O Scytach w Muzeum

Powiększ obraz

Zapraszamy serdecznie na wykład dr. Marcina Burghardta zatytułowany „Wrota Scytii – grodzisko scytyjskiego kręgu kulturowego w Chotyńcu”. Wykład odbędzie się 12 sierpnia 2021 o godzinie 18.00 w Wielkiej Izbie Kamienicy Orsettich.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja jedynej odkrytej na ziemiach polskich greckiej amfory pochodzącej z grodziska w Chotyńcu. Amfora eksponowana będzie w muzeum w dniach 12-15 sierpnia 2021. Uczestnicy dowiedzą się kim byli tajemniczy Scytowie, kiedy żyli, skąd przybyli. Poznają również charakterystykę znalezisk archeologicznych dokonanych w Chotyńcu w powiecie jarosławskim i dowiedzą się co świadczy o ich wyjątkowości względem innych odkryć archeologicznych z terenu Polski, które związane są z ludami o kulturze scytyjskiej.

Wydarzenia przygotowane są we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Badania w Chotyńcu od 2016 roku prowadzi zespół archeologów pod kierownictwem prof. dr hab. Sylwestra Czopka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, a jednym z jego członków jest pracownik muzeum, dr Marcin Burghardt.Badania w Chotyńcu finansowane są przez Narodowe Centrum Nauki w ramach projektu badawczego nr 2017/27/B/HS3/01460 pt. „Na granicy dwóch światów. Aglomeracja Chotyniecka scytyjskiego kręgu kulturowego – etap I: badania terenowe”.