Muzyka dawna zabrzmi w regionie

15 maja 2021 roku o godzinie 19:00, koncertem w Wielkiej Izbie, rozpoczniemy cykl wydarzeń muzycznych, który współorganizujemy wraz ze Stowarzyszeniem Muzyka Dawna w Jarosławiu i Województwem Podkarpackim.

Połączone z komentarzami słownymi koncerty poruszać będą różnorodne zagadnienia muzykologiczne i historycznie, także w wymiarze lokalnym.

Cykl “Muzyka Dawna w Jarosławiu” w zamyśle swym stanowić ma poszerzenie Festiwalu “Pieśń Naszych Korzeni”.

Na pierwszym koncercie wystąpi zespół Orkiestra Czasów Zarazy – koncert poświęcony będzie tematowi tzw. stylu polskiego w muzyce.

Złożą się na niego utwory zapisane w polskich karczmach przez G. F. Telemanna, kiedy ten podróżował po Polsce z dworem hr. Promnitza (dworzanina króla Augusta II), oraz utwory z odkrytego w 1987 rękopisu zawierającego jego notatki muzyczne z lat 1717–1722, w tym m.in. 31 tańców polskich. Nazwa projektu nawiązuje do tragicznego okresu na początku XVIII wieku – wspaniała i bujna kultura muzyczna rozwijała się wówczas w Rzeczpospolitej na tle straszliwych spustoszeń powstałych na skutek wojny i epidemii. Koncert ten pozwoli również wprowadzić ciekawe wątki lokalne – czas wojny północnej w Jarosławiu czy niecodzienne instrumentarium mające pokrycie w źródłach miejskich mówiących o działających w Jarosławiu cechach muzyków.

Wstęp na koncert jest wolny. Ze względu jednak na ograniczenia epidemiczne liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o dokonywanie rezerwacji pisząc na adres rezerwacja@muzeum-jaroslaw.pl

Koncert transmitowany będzie również on-line.