W naturze płci pięknej leży potrzeba zwracania szczególnej uwagi na wygląd. Świadczą o tym zachowane na przestrzeni wieków min. obrazy, ryciny. Ta potrzeba wpisana jest w naturę kobiecą u zarania dziejów. W każdej epoce możemy podziwiać ubiór, wspaniałe fryzury, które wydobywają piękno kobiety. Znakomitym przykładem modnej damy była bez wątpienia hrabina Magdalena z Dzieduszyckich Morska. To według jej inicjatywy wybudowano w XIX wieku klasycystyczną rezydencję w Zarzeczu k. Przeworska, którą sama urządzała z wielką pasją.
Hrabina Morska przywoziła elementy wystroju komnat pałacowych z licznych podroży zagranicznych. Były to obrazy, rzeźby i wyroby rzemiosła artystycznego. Wnętrza zachwycały odwiedzających gości swoją kameralnością i elegancją, poświadczając tym samym znakomity gust hrabiny. Zamiłowanie pani Morskiej do otaczania się pięknymi przedmiotami przejawiało się również w jej zawsze modnych i niezwykle eleganckich ubiorach – od noszonych w młodości prostych, białych sukniach z muślinu po wspaniałe, bogate biedermeierowskie kreacje uzupełniane ogromnymi kapeluszami, przybranymi bogactwem wstążek i koronek. Zachowane portrety w muzeum w Zarzeczu potwierdzają, że Magdalena Morska przez całe swoje życie ubierała się zgodnie z najnowszymi trendami modowymi. W jej zapiskach znajdują się informacje na temat zakupu tkanin lub koronek na nowe suknie, szale czy rękawiczki. Wiemy również, że prenumerowała prestiżowe czasopismo „Dziennik Mód Paryskich”, poświęcone modzie i literaturze.
Ważnym elementem życia towarzyskiego w Zarzeczu stanowiły bale. Pani hrabina wydawała niezwykle wystawne przyjęcia, zapraszając na nie wybitnych gości. W albumie o Zarzeczu wydanym przez Morską we Wiedniu w 1836 roku p.t: “Zbiór rysunków wyobrażających celniejsze budynki wsi Zarzecza w Galicyi w obwodzie przemyskim leżącej (…)” możemy pooglądać rycinę przedstawiającą bal w rotundzie na parterze pałacu. Widać na niej wirujące damy w zwiewnych balowych sukniach, panów we frakach oraz siedzące na krzesłach pod ścianą dostojne matrony i przyzwoitki w modnych strojach. W Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu można obejrzeć oryginalny, XIX-wieczny składany wachlarz ze strusich piór, który był nieodłącznym elementem kobiecego stroju w czasie balów i przyjęć.
Hrabina miała w pałacu swoje prywatne pomieszczenie zwane Gotowalnią, gdzie ubierała się i szykowała do wyjścia. W Gotowalni odtworzonej na muzealnej ekspozycji stoją meble służące do przechowywania ubrań: szafa, komoda, stolik do robótek ręcznych (tzw. niciak) i naczynia toaletowe. Na ścianach eksponowane są grafiki modowe z XIX wieku przedstawiające zmieniającą się modę damską i męską z tego okresu. Na stoliku można zobaczyć oryginale wachlarze i elementy mody damskiej.
To nie wszystkie dowody na doskonały gust hrabiny Magdaleny Morskiej, jakie można oglądać w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin w pałacu i w parku!
Tekst: Katarzyna Szarek / Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu