Konserwacja mebli z pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu

Powiększ obrazKonserwacja mebli z pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu – etap III

Rozpoczęliśmy kolejny – trzeci już – etap prac konserwatorskich, który obejmuje kolejnych dwadzieścia obiektów niegdyś stanowiących pierwotne wyposażenie pałacu w Zarzeczu. Krzesła, stoły, kanapy, serwantki, komody… – wiele z tych mebli jest w tak złym stanie, że do tej pory musiały pozostać w muzealnym magazynie.

Po odzyskaniu swoich walorów estetycznych meble powrócą „do domu” – na ekspozycję w jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych na Podkarpaciu. Dzięki temu sale wystawowe zarzeckiego pałacu wzbogacą się o kilka istotnych elementów, co pozwoli na nowo je zaaranżować i uzupełnić o cenne eksponaty, nie pokazywane do tej pory zwiedzającym. Będą to m.in. oryginalne grafiki z teki Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej – pierwszej właścicielki pałacu, autorki pierwszej aranżacji jego wnętrz i założycielki pięknego ogrodu i parku, który otacza do dziś posiadłość. Projekt, którego realizacja pozwoli na modernizację, uzupełnienia oraz rozbudowę stałej ekspozycji Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu oddziału Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, zrealizowany zostanie dzięki staraniom jarosławskiego muzeum przy wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest on ścisłą kontynuacją prac konserwatorskich rozpoczętych w 2018 roku i kontynuowanych w roku 2019. Zakończenie realizacji trzeciego etapu jest planowane na grudzień bieżącego roku. Równocześnie z pracami konserwatorskimi trwać będzie praca nad zmianą aranżacji zarzeckich wnętrz, tak by jeszcze pełniej i dokładniej można było ukazać w oparciu o nie historię całego założenia pałacowo-parkowego, jego pierwszej właścicielki, rodu Dzieduszyckich, tak zasłużonego dla rozwoju polskiej kultury i edukacji, a wszystko to poprzez przedstawienie fragmentu dziejów ojczystych, widzianych przez pryzmat losów dawnych mieszkańców rezydencji i postaci historycznych z nimi związanych, ich dokonań i powiązań z regionem.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych