Historie z mebla wzięte

Powiększ obraz

Rozpoczął się nowy rok, a przed nami nowe wyzwania… W ramach programu „Wspieranie Działań Muzealnych” Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich otrzymało dotację Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację projektu „Konserwacja zestawu XIX-wiecznych mebli w stylu Makart”. Dzięki temu pełnej konserwacji poddany zostanie zestaw jedenastu niezwykłych mebli z kolekcji Muzeum, w tym kanapa, krzesła i fotele, stół, konsola z lustrem, taboret oraz sekretarzyk.

Jak wiele treści wyczytać można z pamiątek przeszłości, takich jak meble? Bardzo często „opowiadają” one całe historie… Bogato inkrustowane (m.in. masą perłową i mosiądzem) meble, przewidziane do konserwacji w ramach projektu, powstały pod koniec XIX wieku (ok. roku 1880) najprawdopodobniej w Wiedniu. Umieszczone na muzealnej ekspozycji symbolizują czas ścisłych kontaktów Jarosławia z Wiedniem i wielkiego wpływu stolicy Austro-Węgier na kierunki i trendy rozwojowe Jarosławia. Celnie charakteryzuje ówczesną elitę miejską, która wzorowała się i aspirowała do wiedeńskiego stylu życia, otaczając się meblami, dziełami sztuki i bibelotami głównie o wiedeńskiej proweniencji. Odzwierciedlają tendencję do naśladowania sposobu życia warstw wyższych: otaczania się przedmiotami kosztownymi, służącymi reprezentacji, świadczącymi o możliwościach finansowych i guście posiadacza.

Zestaw ten to przykład meblarstwa w stylu Makart, charakterystycznego dla terenów Cesarstwa Austro-Węgier w końcu XIX wieku, odnoszącego się do koncepcji wystroju wnętrz narzuconej przez przedstawiciela akademizmu – Hansa Makarta. Zgodnie z jego założeniami estetycznymi, meble politurowano na czarno, zdobiono odlewami z brązu i mosiądzu oraz inkrustowano metalem, kością słoniową, masą perłową i szylkretem.

Dzięki realizacji projektu cały zestaw mebli (w tej chwili jednych z najgorzej zachowanych obiektów w zbiorach Muzeum) odzyska swój dawny blask oraz walory estetyczne. Odnowione i zabezpieczone przed dalszą destrukcją meble będą na muzealnej ekspozycji jeszcze pełniej oddawać klimat epoki, jaką reprezentują. Po zakończonych pracach konserwatorskich powrócą na stałą wystawę, która przenosi zwiedzających w świat dawnych wnętrz mieszczańskich, stanowiących ilustrację dla opowieści o historii miasta i regionu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.