– Jesteśmy tam, gdzie potrzebują nas lokalne społeczności. Naszą misją jest wsparcie m.in. przestrzeni społecznej osób i instytucji najbardziej potrzebujących pomocy – wyjaśnia swoje zaangażowanie prezes fundacji, Agnieszka Bolek. – W kręgu naszego zainteresowania są również instytucje propagujące dziedzictwo kulturowe, stąd zainteresowanie jarosławskim muzeum.
Wsparcie, w postaci darowizny finansowej, było odpowiedzią na apel dyrekcji Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. – W 2025 r. będzie obchodzić 100-lecie działalności. Placówka usytuowana jest w jednej z najpiękniejszych kamienic renesansowych w Polsce. Dwa lata, które pozostały do jubileuszu, to najlepszy czas by uczynić muzeum w pełni inkluzywnym. Dlatego prowadzimy inwestycje takie jak wymiana dachu czy konserwacja elewacji, ale zadbaliśmy również o to, co najważniejsze w muzeach, czyli ochronę dziedzictwa i tradycji pokoleń, które żyły przed nami – mówi dyrektor muzeum, Konrad Sawiński. Dodaje, że te przedsięwzięcia wymagają wielu pieniędzy, które muzeum pozyskuje z różnych źródeł, ciężką pracą i inicjatywą całego muzealnego zespołu. – Szukamy ich w źródłach publicznych, ale także w fundacjach i u sponsorów. Chcąc uhonorować naszych Partnerów, wzorem Wawelu, stworzymy ścianę “Mecenasów Stulecia Muzeum”, tak by pamięć o nich pozostała dla przyszłych pokoleń. Będzie na niej także Fundacja Leroy Merlin – dodaje K. Sawiński.
Fundacja Leroy Merlin Polska powstała we wrześniu 2012 r. – W ciągu 11 lat, w 20 już edycjach Programu Grantowego wzięło łącznie udział 5810 wolontariuszy. W skali całego kraju nasi wolontariusze wykonali 713 grantów w placówkach publicznych, m.in. domach dziecka, szkołach, przedszkolach, szpitalach, świetlicach terapeutycznych, innych fundacjach i stowarzyszeniach czy schroniskach – mówi prezeska Agnieszka Bolek. W przypadku Jarosławia to nie pierwsza taka inicjatywa podjęta przez fundację Leroy Merlin. Sfinansowała ona remont plebanii greckokatolickiej w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu, gdzie kompleksowo odnowione pokoje łazienki i kuchnie, zostały przystosowane na mieszkania tymczasowe dla uchodźców z Ukrainy.