Jak co roku, nasze Muzeum zaprasza wszystkich małych odkrywców na zajęcia i warsztaty podczas ferii zimowych! W tym roku w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu będzie można między innymi spotkać mamuty i różne fantastyczne zwierzęta, a także poznać tajniki sztuki kaligrafii. Wszystkie zajęcia będą bezpłatne!
Ferie w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich
14 stycznia 2023 – Sobota
12:30 – 13:30 – Pieśni powstania styczniowego – warsztaty otwarte dla wszystkich chętnych w każdym wieku, zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Muzyka Dawna w Jarosławiu. Będziemy się uczyć będziemy się jednej z powstańczych pieśni, którą następnie zaśpiewamy w ramach miejskich obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Warsztaty będą pierwszym akcentem projektu „Ballada o Złotym Oddziale – Powstanie Styczniowe na ziemi jarosławskiej”, który zorganizujemy w tym roku w ramach programu “Niepodległa”!
21 stycznia 2023 – Sobota
11:00 – 11:45 – Czy w Jarosławiu żyły mamuty? – W ramach zajęć uczestnicy poznają prahistoryczne zwierzęta przemierzające niegdyś tereny, na których dziś leży Jarosław. Będzie można zrobić sobie zdjęcie z prażubrem…
22 stycznia 2023 – Niedziela
11:00 – 12:00 – Ekskursja cudowna w kolędy Podkarpacia – W ramach zajęć dzieci zapoznają się z niezwykłym bogactwem kolęd zachowanym do dziś w tradycji regionu. Nauczą się również wybranej pieśni.
28 stycznie 2023 – Sobota
10:00 – 11:30 – Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć – Kreatywne zajęcia pobudzające wyobraźnię uczestników, podczas których stworzą oni opowieści, narysują do nich ilustracje, a finalnie… dowiedzą się czym w rzeczywistości są bohaterowie ich bajek.
11:45 – 12:15 – Tajemnice jarosławskich rzemieślników – W XVII wieku Jarosław był nie tylko miastem kupców, ale i rzemieślników. Z zajęć dzieci dowiedzą się, czym zajmowali się rzemieślnicy i będą mogli obejrzeć z bliska niezwykłe pamiątki, jakie po sobie zostawili.
Ferie w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu
Wtorek, środa, czwartek od 12:00-14:00 – pierwszy i drugi tydzień ferii.
Nauka kaligrafii – kształcenie zmysłu piękna
Podczas warsztatów kaligrafii rozwiniemy zmysł piękna, estetyki, a także wyćwiczymy precyzję oraz cierpliwość. Posługując się wzorami dawnego pisma oraz tradycyjnymi przyborami pisarskimi, uczestnicy będą doskonalić naukę pięknego pisania.
Drzewo genealogiczne – poznaj korzenie swojej rodziny.
W ramach zajęć dzieci będą miały możliwość wykonania drzewa genealogicznego swojej rodziny. Inspiracją do wykonania prac będzie drzewo genealogiczne rodziny Dzieduszyckich herbu Sas, eksponowane w muzeum. Do stworzenia własnego drzewa uczestnicy będę używać kartki papieru, kredek, kleju i nożyczek.
Moda w XIX wieku.
Po wcześniejszym zwiedzaniu ekspozycji i zapoznaniu się z grafikami XIX wiecznymi, na których przedstawiona jest moda damska i męska, uczniowie będą kolorować wydrukowane grafiki z wykorzystaniem kredek i farb.