Europejskie Dni Archeologii – edycja 2023!

Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich po raz kolejny zaprasza na niezwykły weekend z archeologią! Z okazji Europejskich Dni Archeologii przygotowaliśmy dla Państwa aż dwie wystawy, kryjące się pod wspólnym tytułem „Autostrada skarbów”. Ekspozycja czasowa w Wielkiej Izbie kamienicy Orsettich oraz wystawa plenerowa prezentowana wzdłuż ulicy Trybunalskiej będą opowiadać o fascynujących znaleziskach archeologicznych z badań poprzedzających budowę autostrady A4, które trafiły do zbiorów naszego Muzeum. Niemal wszystkie z prezentowanych tu eksponatów nigdy nie były wystawiane publicznie! Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty archeologiczne oraz konkurs plastyczny. Wieczorami zapraszamy na ciekawe wykłady, poświęcone wyjątkowym znaleziskom archeologicznym z okolic Jarosławia. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym planem wydarzeń!

Europejskie Dni Archeologii w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich16-18 czerwca 2023

29 maja-14 czerwca

„Namaluj przeszłość” – konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych

Serdecznie zapraszamy uczniów przedszkoli oraz klas 1-3 szkoły podstawowej do udziału w konkursie plastycznym “Namaluj przeszłość”! Jak wyobrażasz sobie mieszkańców Jarosławia sprzed 5 tysięcy lat? Czego chciałbyś się o nich dowiedzieć? Co chciałbyś zobaczyć na wystawie w muzeum, która będzie im poświęcona?
Na Zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

Klasy uczestniczące w konkursie zapraszamy na darmowe lekcje muzealne o archeologii (od 29 maja do 14 czerwca 2023)
Rezerwacje:
tel. (+48) 16 621 54 37
e-mail: rezerwacja@muzeum-jaroslaw.pl

Ogłoszenie wyników:
16 czerwca 2023 (piątek), godz. 9:30
Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Od 16 czerwca

„Autostrada skarbów” – ekspozycja czasowa w Wielkiej Izbie Kamienicy Orsettich, wystawa plenerowa wzdłuż ulicy Trybunalskiej

(kuratorzy: dr Marcin Burghardt, dr Elżbieta Sieradzka- Burghardt / Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich)

Piątek, 16 czerwca 2023

9:30     Uroczyste otwarcie Europejskich Dni Archeologii 2023 oraz ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Namaluj przeszłość”

10:00-13:00    Zajęcia z archeologii dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (konieczna rezerwacja terminu) / wstęp wolny

17:00-18:00    „Na pograniczu… Najstarsze dzieje ziemi jarosławskiej” – prezentacja koncepcji nowej wystawy stałej przygotowywanej w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich (dr Marcin Burghardt, dr Elżbieta Sieradzka- Burghardt / Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich) / wstęp wolny

Sobota, 17 czerwca 2023

10:00   „Kolory dawnych wnętrz” – warsztaty malowania kafli piecowych / koszt 10 zł/os.

17:00-17:45    wykład „Ta głowa iest srebrna wyzłacana i dęta… – znalezisko srebrnej głowy byka z Sanu w Radymnie” (dr hab. Tomasz Bochnak, prof. UR / Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego) / wstęp wolny

17:45-18:30    wykład „Bursztynowa księżniczka – o niezwykłym znalezisku z Rozborza w powiecie przeworskim” (dr Elżbieta Sieradzka- Burghardt / Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich) / wstęp wolny

Niedziela, 18 czerwca 2023

16:30   Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Autostrada skarbów”

17:00-17:45    wykład „Brązowe skarby z okolic Jarosławia” (prof. Wojciech Blajer / Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego) / wstęp wolny

17:45-18:30    wykład „O systemie obronnym grodziska scytyjskiego kręgu kulturowego w Chotyńcu, pow. jarosławski” (dr Marcin Burghardt / Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich) / wstęp wolny

Wszystkie wydarzenia w ramach Europejskich Dni Archeologii znajdują się na oficjalnej stronie Organizatora: https://journees-archeologie.eu/c-2023/lg-en/poland/map .