Bezpłatne lekcje archeologiczne

Powiększ obraz

Zapraszamy na cykl bezpłatnych lekcji muzealnych z okazji otwarcia nowej wystawy stałej “Na pograniczu… Najstarsze dzieje ziemi jarosławskiej”! Oferta obejmuje zarówno zajęcia odbywane w formie stacjonarnej (w Muzeum), jak i lekcje wyjazdowe. Nie pobieramy dodatkowych opłat za dojazd do szkół na terenie powiatu jarosławskiego. Z oferty można skorzystać do 31 grudnia 2024 roku.

Rezerwacji dokonywać można dzwoniąc na numer 16 621 54 37 lub pisząc na rezerwacja@muzeum.jaroslaw.pl.

Wszystkie lekcje można dostosować do wieku i indywidualnych preferencji uczestników. Zapraszamy grupy od przedszkolaków aż do uczniów szkół ponadgimnazjalnych!

Projekt „Stworzenie wystawy stałej „Na pograniczu…Najstarsze dzieje ziemi jarosławskiej” został dofinansowany ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dostępne tematy:

Pradziejowe “Jak to działa”

Czas trwania: 30 minut

Zanim nastała epoka metali, wszystkie narzędzia do cięcia i krojenia (noże, sierpy, ciosła) były wykonywane z kamienia – przede wszystkim ze specjalnej skały nazywanej krzemieniem. Dopiero 4 tysiące lat temu na naszych terenach pojawiły się pierwsze przedmioty wykonane z brązu, czyli stopu dwóch metali – miedzi i cyny. Jak działały dawne narzędzia? Czy naprawdę można nimi ciąć? Na zajęciach dzieci poznają realia życia kilka tysięcy lat temu i będą mogły wypróbować repliki różnych przedmiotów, które były wówczas używane.

Archeologia mody

Czas trwania: 30 minut

Do współczesności zachowało się bardzo niewiele źródeł, które by nam pomogły określić, jak ubierali się ludzie zamieszkujący nasz region kilka tysięcy lat temu. Nie oznacza to jednak, że nie wiemy nic o stroju przedstawicieli różnych pradziejowych plemion. Kolorowe szklane koraliki, ozdobne szpile i zapinki do spinania szat, kabłączki skroniowe noszone na przepaskach wiązanych na głowie – to tylko niektóre z elementów dawnych strojów odkrytych podczas badań archeologicznych na terenie ziemi jarosławskiej. Oryginały tych zabytków można oglądać w muzeum, a ich repliki – przymierzyć na zajęciach!

Scytowie – czyli co łączy okolice Jarosławia ze starożytną Grecją

Czas trwania: 45-60 minut

W 2016 roku w wiosce Chotyniec koło Korczowej grupa archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego dokonała odkrycia, które na zawsze zmieniło obraz dziejów tej części Europy. Okazało się, że znajdujące się tam grodzisko zostało wzniesione przeszło 2 600 lat temu przez grupy ludności scytyjskiego kręgu kulturowego. Co Scytowie robili na Podkarpaciu? I kim właściwie byli ci wojownicy, o których możemy przeczytać w Biblii i dziełach historyków ze starożytnej Grecji? – Tego będzie można się dowiedzieć na zajęciach!