Archeologiczne skarby Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Powiększ obraz

Magazyn zbiorów archeologicznych Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich kryje tysiące zabytków, pochodzących przede wszystkich z terenu miasta Jarosławia oraz okolic. Wiele z nich jak dotąd nigdy nie było pokazywanych szerszej publiczności. Nieodkryte bogactwo kolekcji archeologicznej muzeum ma za zadanie pokazać wystawa czasowa zorganizowana z okazji Europejskich Dni Archeologii 2022.

Na wystawie będzie można zobaczyć unikalne znaleziska z dalekiej przeszłości – od epoki kamienia aż do czasów nowożytnych. Będą i wykonane z różnych surowców ozdoby, broń, naczynia, kafle piecowe, inne przedmioty codziennego użytku, a także zabytki z dwóch cmentarzysk z epoki brązu badanych w latach 60. XX w. – Paluchów i Sieniawy-Pigan z terenów obecnego powiatu przeworskiego. Wszystkich miłośników Złotego Wieku Jarosławia na pewno zaciekawi zbiór XVII-wiecznych szklanych naczyń pochodzących ze słynnej apteki prowadzonej przez jezuitów. Na wystawie znalazł się także złoty dukat niderlandzki wybity w 1598 roku oraz angielski medalion z oznaką księcia Walii z początków XVII wieku – drobne przedmioty zgubione w pobliżu jarosławskiego rynku przez kupców przybyłych z daleka na wielki sierpniowy jarmark.

Zapraszamy na niezwykłą podróż przez odległe dzieje ziemi jarosławskiej – aż do XIX wieku. Wystawa będzie czynna od 17 czerwca do 31 sierpnia 2022 r.

Fotografie: Łukasz Śliwiński