facebook

wr wr wr
Muzeum czynne od wtorku do soboty od 8:00 do 16:00 i w niedziele od 10:00 do 18:00

Jubileusz 10-lecia Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu


W środę 27 czerwca, godz. 21:00 zapraszamy na film FREDEK USZCZĘŚLIWIA ŚWIAT (wstęp bezpłatny)jarprze
Już w sprzedaży

Jarosławskie Przemiany to książka o społeczności powiatu jarosławskiego, o jej odrębności i wspólnocie w ramach Rzeczypospolitej. Wpisana w obchody stulecia odzyskania niepodległości "Jarosławskie dla Niepodległej" opowiada o pasjonującej historii tworzenia się w ciągu wieków struktury terytorialno-administracyjnej najpierw wokół prywatnych właścicieli Jarosławia i okolicznych miejscowości, a następnie o powołaniu w XIX wieku, w wyniku procesów emancypacyjnych, samorządowego powiatu jarosławskiego. Opisuje prorozwojowe czynniki i procesy: międzynarodowy jarmark jarosławski, tworzenie się wielkiego garnizonu, a następnie inwestycje w rolnictwo i przemysł. Wiele miejsca zajmuje narracja niepodległościowa i wielki wkład mieszkańców Jarosławskiego we wspieranie powstań narodowych, walki w Legionach Polskich i regularnej armii na frontach I i II wojny światowej. Walorem tej pracy i równoważnym składnikiem treści są starannie dobrane fotografie, od końca XIX wieku aż po współczesność.szp

Cykl historyczny poświęcony walce o niepodległość
ram2g

Nad Sanem zawsze wypoczywano i uprawiano sporty wodne. Już na pocz. XX w. wzdłuż lewego brzegu rzeki działały budki kąpielowe. Pierwsza sekcja wioślarska powstała przy TG "Sokół" w 1895. Okoliczni mieszkańcy pływali rekreacyjnie na tzw. krypach i wydobywali na nie piasek. Dynamiczny rozwój kajakarstwa nastąpił w okresie międzywojennym dzięki zaangażowaniu gen. W. Wieczorkiewicza i podległych mu organizacji: Ligi Morskiej i Kolonialnej oraz Związku Strzeleckiego. Obydwie te organizacje prowadziły sekcje kajakarskie i brały udział w zawodach. W 1934 oddano do użytku Ośrodek Sportu Wodnego w okolicy niepokalanek. Obchodzone na przełomie czerwca i lipca święto morza należało do największych imprez plenerowych Jarosławia, przed 1939. Po II wojnie światowej Jarosław był prężnym ośrodkiem sportów wodnych. Kajakarze Kolejarza, Startu i JKS, trenowani m. in. przez S Kliskę odnosili wielkie sukcesy w zawodach sportowych. W Jarosławiu działała też, jedna z najlepszych w Polsce, wytwórnia kajaków zorganizowana przez S. Kliskę i W. Koniecznego.
czytaj poprzednie
ram2d
jdn


SPOTKANIE z DZIEDZICTWEM KRESÓW

NOC MUZEÓW 2017
web fb
pokaż na mapie
ztb
NOWOŚĆ - ZNACZEK TURYSTYCZNY
No. 469 Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

English for V4 Countries Heritage Presentation

Promocja Dziedzictwa Kulturowego Regionu


Museum classes
That's how it was . . . A brief history of the 20th-century Jarosław and the Museum (an audiovisual presentation). This class covers the most important facts from the 20th-century history of the town, starting from Austro-Hungarian rule, through Independence, to the present day.
Written by Zofia Kostka-Bieńkowska
Read by Paweł Sroka
Sound by Wiktor Marut
Edited by Henryk Górecki

The Orsetti House Museum is a municipal, cultural institution of the Jarosław District. The Museum gathers, stores, catalogues, and conserves works of art and culture that illustrate the history of Jarosław and the Jarosław District. The Museum promotes the history and heritage of the region through exhibitions, publications, lectures, and conferences. It cooperates with other Polish and foreign museums, scientific research institutions, associations, and schools.


The Orsetti House Museum has been awarded for its work by the Ministry of Culture and National Heritage
Recommended links

Strona Starostwa Powiatu Jarosławskiego Strona Gminy Zarzecze Strona Rodu Dzieduszyckich Miejska Biblioteka Publiczna Strona MOK w Rudniku nad Sanem

jarosławskie opactwo jarosławskie opactwo dwor boratynpa